OSGB Hizmetini Kimler Almalı?

kimler osgb almalı
kimler osgb almalı

2013 yılında yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasasıyla çalıştırılan işçi sayısına ve tehlike sınıfına bakılmaksızın ülkemizde faaliyet gösteren bütün iş yerleri İş Güvenliği Uzmanı bulundurmak ya da ilgili bakanlıklar tarafından yetki verilmiş OSGB kuruluşlarıyla çalışmak zorundadır. İSG yasasının belirtmiş olduğu kapsamda ülkemizdeki her iş yerinin uymak zorunda oldukları kurallar bulunmaktadır. Ülkemizde İSG sistemine kademeli bir şekilde geçiş yapılmıştır. 6331 sayılı yasa çerçevesinde belirtilen şekliyle ve belirlenen süre içerisinde OSGB hizmeti alınması istisnasız her firma için zorunlu hale getirilmiştir.

Bu kapsamda OSGB hizmeti alması gereken firmalar şöyle sıralanmıştır;

Tehlike sınıfına bakılmaksızın 50’den fazla işçiyi bünyesinde çalıştıran iş yerlerinin iş sağlığı ve güvenliği personeli istihdam etmesi zorunlu hale getirilmiştir. Bu iş yerlerine söz konusu yasa kapsamında bu hizmetleri veren bir OSGB firmasıyla anlaşma alternatifi de getirilmiştir. İzmir OSGB firmaları müşterilerine sağladığı hizmetle yasada belirtilen tüm şartları eksiksiz şekilde uygulamaktadır.

İşçi sayısı 50’den az ve çok tehlikeli statüde olan iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ve sağlık hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu personelleri bünyesinde istihdam etmek istemeyen iş yerleri ise bir OSGB firmasından hizmet alarak yasanın kendilerine yüklediği bu yükümlülükleri yerine getirmek durumundadır.

6331 sayılı yasa kapsamında iş yerlerine yüklenen yükümlülükler, istisnasız olarak kamu kurum ve kuruluşlarına da yüklenmektedir. Personel sayısı 50’den az olan az tehlikeli statüde olan kamu kurum ve kuruluşları iş hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini istihdam etmelidir. Kamu kurum ve kuruluşlarına da bir OSGB firmasıyla anlaşarak bu hizmetleri alma imkânı yasa kapsamında verilmiştir. İzmir OSGB firmaları kamu kurum ve kuruluşları içinde yasalar kapsamında gerekli hizmeti vermektedir.

Sonraki İçerikAğır ve Tehlikeli İşlerde Çalışma Raporu